خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 05-12-2016، 05:04 PM

امتیاز موضوع:
  • 64 رأی - میانگین امتیازات: 3.94
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
14-05-2013، 08:53 PM - (آخرین ویرایش در این ارسال: 20-05-2013، 02:13 AM، توسط سعید جوادی.)
سعید جوادی آفلاین
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
اعتبار: 112
سپاس ها 8577
سپاس شده 10618 بار در 2273 ارسال

Music  ROLAND D50 سینتی سایزر افسانه ای

دوستان سلام
[تصویر:  1996_roland-d50.jpg]
همونطور که اکثر شما ها میدونید این ساز یه سینتی سایزر آنالوگ هستش که در سال 1987 در کشور علوم دیجیتال یعنی ژاپن ساخته شد.از این ساز یکی از بهترین نوازنده های کشورمون که در حال حاضر خارج از کشور به سر میبرند استفاده میکردند که البته هنوزم ایشون یعنی آقای شوبرت آواکیان همچنان از این ساز استفاده میکنند.اگه دقت کرده باشین بیشتر خواننده های بزرگ ما همچون اندی -لیلا فروهر و شهرام شپره و ویگن و بیشتر خواننده هایی که در این سبک موسقی فعالیت میکنند از همین ساز هنوز که هنوزه استفاده میکنند.چون واقعا صداهایی که سینت قوی به همراه خودش داره هنوز که هنوزه هیچ سینتی سایزری به شیرینی صداهای این سینت نمیرسه .باید بگم که این ژاپن از دستش در رفته این سازو تولید کرده.در آینده نیز توضیحات بیشتری خواهم داد.
ارادتمند شما[تصویر:  22.gif]

رولند معروف است به سلطان صدا.
در مدلهای کیبورد رولند هر سری از آنها مشخصات شبیه بهم را دارند.مثلا در سری D مثل D-50 همه دارای صداهای خوب ولی فاقد ریتم می باشند.کلا سری D دارای صدا سازی بسیار قوی می باشد.
در سری E مثل E-86 و E-70 دارای ریتم ضعیف و با قابلیت ریتم سازی می باشند و صداهایی بهتر از کیبورد های دیگر ولی پائین تر از سری D دارند.
در سری G
مثل
G-1000 دارای صداهایی در حد سری E می باشند و ریتم هایی قویتر از E می باشند و از نظر ظاهر از سری های ذکر شده در بالا زیبا ترند.
یک سری دیگر از رولند موجود است که به سری ترکیبی معروفند.مثل ZX و یا XP که فاقد ریتم سازی اند ولی دارای کانالهای آهنگسازی و صدا سازی قوی می باشند مثل XP-80 وZX-5
در این دو سری ( ZX و XP ) می توان از صداها و ریتم های جانبی نیز استفاده نمود.مثل استفاده از EXPANTION که شبیه رم کامپیوتر می باشد و در داخل کیبورد قرار می گیرد و هر کدام از این رم ها دارای ریتم ها و صداهای جدید می باشند و وقتی به کیبورد وصل می کنیم انگار یک کیبورد جدید از کارخانه خریده ایم!! نباید این رم ها را با فلش کارت کرگ ها اشتباه کنیم.در فلش کارت کرگ ها خودمان می توانیم سمپل و ریتم بریزیم و تغییر دهیم اما این رم ها فقط کارخانه ای می باشند و نمی توان در آنها تغییری داد و کلا کیبورد را تغییر می دهند . انگار که یک کیبورد جدید با ریتم ها و صداهای جدید از کارخانه خریداری نموده اید.
در کل کیبورد های رولند بیشترین محبوبیت را بدلیل صدا هایشان و صداسازی قوی ای که دارا می باشند دارند.اما از نظر ریتم زیاد مطرح نمی باشند و اگر در مجالس استفاده شوند به یک کیبورد کمکی برای ریتم احتیاج دارند.
رولند ها یکی از بهترین سینتی سایزر ها می باشند که در کار ساخت صداهای الکترونیک بسیار استفاده می شوند بخصوص مدل های جدیدشان مثل سری فانتوم که عملا یک سینتی سایزر می باشد .
برگرفته از دوستان ریتمکده.ارادتمند شما

ویژگیهای این سینت در یک نگاه

سال انتشار: 1987

صداهای متعدد و گوناگون: 32 (اما در واقع 8، از آنجا که پچ معمولی، از مجموع 4 partials ساخته شده است).

روش تولید صدا: حسابی خطی

خاطرات از پیش تعیین شده 64 + 64 بر روی کارت

MIDI: دارد

صدا قابلیت گسترش: کارت

ترتیب سنج هیچ

Arpeggiator هیچ

اثرات بله

سرعت بله

Aftertouch بله

نمایش بله

دوستان ادامه توضیحات از زبان مدیریت محترم سایت صدا ساز
با سلام خدمت دوستان و هنرمندان عزیز،

با کسب اجازه از دوست و سرور گرامی، جناب آقای جواذی، قصد دارم تا در مورد چند موضوع، از فرمایشات ایشان، توضیحاتی اضافه کنم

ین دستگاه آنالوگ نیست و کاملا دیجیتال است. اگر به دفترچه ی راهنمای آن رجوع بفرمائید، توضیحات کاملی را در اینباره خواهید یافت.

مطالبی که جنابعالی از قول سایت دیگری فرموده اید، نیاز به اصلاح دارد. متاسفانه نویسنده این مطلب، خیلی با این سری از دستگاه ها آشنائی نداشته اند.

مطلب اول اینکه تمامی سری های D، همانند هم نیستند! برای مثال، رولند D70، از نظر ساختاری، هیچ سنخیتی با D50 ندارد و همانطور که در سایت Sound On Sound نیز آمده است، بهتر بود به آن U70 میگفتند، نه D70!

مطلب دوم این است که مقایسه سری D با E و G کار خیلی صحیحی نیست. چون سری E و G در دسته ی ارنجرها و سری D و U در دسته ی سینتی سایزرها قرار دارند و قابلیت های متفاوتی دارند.

مطلب سوم این است که منظور از ریتم ضعیف در سری E، دارای معنی مشخصی نیست. سری E خود دارای چند نسل هستند که برخی از این نسل، به لحاظ تاریخی قبل از سری G قرار دارند. توجه بفرمائید که مطالبی که در بالا، پیرامون سری E یا G آمده است، شامل E80 و E60 و E50 و G70 نمیشود. این دستگاه ها با مدل های قبلی اختلاف زمانی زیادی دارند.

همانطور که قابلیت های کرگ i30 نسبت به i3 تفاوت های قابل ملاحظه ای داشته است، قابلیت های سری G هم نسبت به اغلب سری E تفاوت های قابل ملاحظه ای داشته است. به همین دلیل صداهای G در حد E نیست و مقدار قابل توجه ای ارتقاء یافته است.

برای مثال صداهای سری E70 هم با E86 متفاوت اند، در واقع متعلق به نسل دیگری هستند.

شاید بتوان بصورت کلی ارنجرهای رولند را به نسل های متفاوتی تقسیم بندی کرد (این دسته بندی در سایت ویکی پدیا نیز آمده است):

نسل اول (تولید 1988-1991)

E-5, E-10, E-20, E-30
RA-50, Pro-E Arranger

نسل دوم (تولید 1991-1993)

E-15, E-35, E-40 OR, E-70
RA-90

نسل سوم (تولید 1993-1996)

E-16, E-16 TR, E-36, E-56, E-66, E-86
RA-95

نسل چهارم (تولید 1995/6 - 1998)

E-12, E-14, E-14 TR-OR, E-28, E-38, E-68, E-96, G-600, G-800
RA-30, RA-800

نسل پنجم (تولید 1998 - 2001)

EM-1b, EM-7b, EM-10, EM-20, EM-30, EM-50, EM-50 OR, EM-2000, G-1000
E-300, E-500, E-500 OR, E-600

نسل ششم (تولید 2001 - 2005)

EM-15, EM-15 OR, EM-25, EM-55, EM-55 OR
VA-3, VA-5, VA-7, VA-76
E-100, E-200, EXR-3, EXR-5, EXR-GR5, EXR-7, EXR-40 OR
EXR-3s, EXR-5s, EXR-7s

نسل هفتم (تولید 2005 - 2009)

G-70, E-50, E-60, E-80
EXR-46 OR, EXR-E2
GW-7, E-09/W

نسل هشتم (تولید 2010 - 20..)

GW-8, Prelude

بایستی عرض کنم که نحوه صداسازی در اغلب مدل های رولند سری D نظیر D50 کاملا با دستگاه هائی نظیر E86 و E70 و G1000 و ... متفاوت است. درست است که پارامترهای تولید صدا در رولند D50 قابل دسترس بوده و در E86 به راحتی قابل دسترس نیست، ولی این موضوع، به قدرت صداسازی ربطی ندارد، وعلت آن تفاوت ماهیت این دو دستگاه است. در سری D به دلیل قرار داشتن دستگاه، در سری سینتی سایزرها، نیاز بوده تا این پارامترها در اختیار کاربران قرار بگیرد. لیکن سری E یا G فاقد این قابلیت هستند. باید توجه بفرمائید که متاسفانه، بر خلاف تصور خیلی از دوستان، قدرت سری E و G کمتر از سری D نیست!!!

متشکرم از اینکه به بنده محبت دارید، ولی خارج از تعارفات همیشگی، بایستی عرض کنم که؛ به واقع، من استاد نیستم، و تنها در مقام یک کاربر عادی که تنها توانش، ارائه ی همین چند مطلب کوتاه است، در خدمت شما دوستان عزیز بوده و هستم. در ضمن از اینکه گاهی به قصد ارائه مطلب یا موضوعی، روال و گویش متعارف و مورد بحث شما عزیزان را دچار تغییر میکنم، عذر خواهی میکنم. اگر چه همیشه سعی کردم که عرایضم دارای لحنی ملایم و دور از ایجاد کدورت باشد، ولی اگر خدای ناکرده و بصورت ناخواسته باعث ناراحتی هر یک از دوستان شده ام؛ خواهش میکنم که مرا مورد عفو خود قرار داده و به من گوشزد فرمائید تا بصورت مستقیم از ایشان عذر خواهی نمایم.

و اما در ادامه فرمایشات جنابعالی، بایستی عرض کنم که؛ اگر بخواهیم بصورت صحیح و کامل به این مقوله بپردازیم، بایستی بصورت خاص، سرفصل مناسبی را برای بحث پیرامون انواع صداسازها و چگونگی عملکرد آنها اختصاص دهیم که نیاز به صرف زمان زیادی دارد. این مطلب را از آن جهت خدمت شما عرض کردم که بسیاری از دوستان تصور صحیحی از سمپل و چگونگی تولید صدا در اینگونه صداساز ها ندارند. ولی بصورت خلاصه مطالبی را در راستای سرفصل حاضر، خدمت شما و دوستان محترم، عرض میکنم.

در زمانی که صداساز های مبتنی بر سمپل، با به عرصه ی وجود گذاشتند، قیمت چیپ های حافظه ( Memory Chip) بسیار گران بود و امکان ذخیره ی کامل سمپل های مورد نیاز برای تقلید تمامی سازها، و یا حتی یک ساز بصورت کامل، نبود. به همین جهت سمپل های بسیار کوچکی از شکل موج های اولیه ی مورد نیاز برای تقلید ساز های یک گروه خاص تهیه میشد و با روش های ریاضی خاصی بر شکل موج اصلی تغییر صدای آن ساز خاص، تزریق میشد.

برای مثال، برای تقلید صدای ساکسیفون، از صدای پایه و مقداری از هارمونیک های این ساز، سمپل بسیار کوچکی، شاید در حدود صدم ثانیه، تهیه میشد، و این شکل موج، توسط شکل موج اصلی ساکسیفون "مدوله" میشد. جالب است بدانید که برخی از دستگاه های حرفه ای آن زمان، دارای حافظه ی سمپل کارخانه ای در حدود 64 و یا 128 کیلوبایت برای چیزی در حدود صد سمپل مختلف بودند. این عدد را با حافظه ی سمپل دستگاه های فعلی مقایسه بفرمائید.

یکی از این دستگاه ها، رولند D50 میباشد. که تنها 100 شکل موج مختلف را در دل خود جای داده است. از این 100 شکل موج، تعداد 47 شکل موج مربوط به قسمت آغازین شکل موج اصلی و 29 عدد آن مربوط به قسمت های تکرار شونده ی میانی شکل موج اصلی هستند.

از همین رو، صداهای تقلیدی سازهای آکوستیکی رولند D50، خیلی نزدیک به واقعیت نبوده و تنها صداهای موهومی یا به گفته ی عوام، صداهای سینتی سایزری آن بیشتر مورد توجه آهنگ سازان آن زمان، نظیر "ژان میشل ژار" و "کیتارو" واقع شده است. آن هم شاید به دلیل ساختار سینتی سایزرهای آن دوره بوده است که مجال نقل آن نیست.

جالب است بدانید که پس از آن، سیستم صداساز مورد استفاده توسط شرکت رولند تغییراتی به سمت تقلید بهتر سازهای آکوستیک داشت، تا آنجا که پس از آن، با تولید سری U، صداهای تقلیدی بهتر و قابل قبول تری از سازهای آکوستیک در اختیار کاربران قرار گرفت.

نسلی از همین صداساز، بر روی اولین سری ارنجرهای رولند آن زمان، یعنی E10 و E20، مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن گونه ی جدیدتر و کامل تری از این صداساز، بر روی سری ارنجرهای بعدی، همچون E15 و E70 و ... و نسل های بعدی قرار گرفت.

یکی از دلایلی که میبینید، امروزه، رولند D50 جایگاه خاصی در بین نوازندگان مجلسی پیدا نموده است، به دلیل وجود چند صدای خاص و پر طرفدار ساز مذکور است. از طرف دیگر، شاید به دلیل غیر علمی بودن روش تولید و تقلید صدا توسط برخی از افرادی که بر روی این مقوله کار میکنند باعث شده است که تولید و استخراج سمپل از روی رولند D50 را کاری نشدنی تصور کنند.

از سوی دیگر، تبلیغاتی که توسط این افراد، پیرامون توانائی های افسانه ای این ساز شده است، تقاضای گروهی از نوازندگان، برای دستیابی به این ساز را در پی داشته است و در نهایت، بازار بسیار خوبی برای فروش این ساز بوجود آمده است. این ساز با قیمتی کمتر از نصف فروش آن در ایران، از خارج وارد شده و به دلیل قدیمی بودن و دسته دوم بودن، گمرکی ناچیزی به خود اختصاص می دهد و در آخر، سود خوبی را عاید واردکنندگان و فروشندگان آن کرده است. همچنین، به علت کمیاب بودن و کم بودن کارت حافظه و محدود بودن راه های انتقال و کپی اطلاعات از یک D50 به ساز دیگر و یا از کامپیوتر به این ساز. فروش تنظیمات و صداهای این ساز، بسیار سود آور شده و آنرا در تملک افراد محدودی قرار داده است.

البته عرایض بنده، به معنی بد بودن و نا کار آمد بودن این ساز نیست، و برعکس بایستی پذیرفت که رولند D50 هنوز برای بسیاری از ما، در تولید صداهای جدید و همچنین یادگیری صداسازی، کارآمد مینماید. ولی تهیه این ساز، تنها به جهت استفاده از چند صدای محدود، و یا ایجاد نمای زیبا برای طبقه ی دوم، کار صحیحی بنظر نمیرسد. این در حالی است که اغلب این نوازندگان از کیبردهای قدرتمند دیگری استفاده میکنند که قابلیت مورد نیاز برای تقلید و شبیه سازی صدای مورد نظر را دارند.

سپاس شده توسط AmirMohammad ، ali1 ، sedasaz ، علیرضا ، صالح غلامیان ، topgame2000 ، abbasnaeij ، saeidarshi ، totiya206 ، 1mosafer ، پویاکرگ 500 پ ، sameti ، سعید شهباز ، رضا اعتمادی ، پرشین موزیک

ارسال: #2
01-10-2013، 12:42 AM -
Koresh آفلاین
عضو هیئت مدیره / متخصص کیوبیس
مدیر ارشد
اعتبار: 41
سپاس ها 1587
سپاس شده 2198 بار در 679 ارسال

RE: ROLAND D50 سینتی سایزر افسانه ای

D50 الان چه قیمت هستش؟؟؟؟؟؟؟البته منظورم دست دومشه
با اینکه کم شدی از روزگارم هنوز حس میکنم عطر تنت رو
 سپاس شده توسط totiya206 ، abbasnaeij ، 1mosafer ، پویاکرگ 500 پ ، سعید شهباز ، سعید جوادی

ارسال: #3
02-10-2013، 12:35 PM -
meisam top music آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
اعتبار: 2
سپاس ها 1
سپاس شده 114 بار در 22 ارسال

من چند مدت پیش تو جمهوری قیمت گرفتم 1400000تومن بود. البته کمه تو بازار .
 سپاس شده توسط totiya206 ، 1mosafer ، abbasnaeij ، سعید شهباز ، صالح غلامیان ، سعید جوادی

ارسال: #4
04-10-2013، 02:26 AM -
Koresh آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 1587

این قیمتی که شما میگی ماله 2 ساله پیشه دوسته عزیز.الان pa 80 رو 4میلیون میدن بعد این ارگ افسانه ایی رو یک میلیون 400 بدن.
 سپاس شده توسط totiya206 ، abbasnaeij ، سعید شهباز ، صالح غلامیان ، 1mosafer ، سعید جوادی

ارسال: #5
04-10-2013، 06:22 AM -
Amir-Ariya آفلاین
مدیر بازنشسته
همکار افتخاری
اعتبار: 28
سپاس ها 893
سپاس شده 2243 بار در 454 ارسال

(04-10-2013، 02:26 AM)koresh نوشته است: این قیمتی که شما میگی ماله 2 ساله پیشه دوسته عزیز.الان pa 80 رو 4میلیون میدن بعد این ارگ افسانه ایی رو یک میلیون 400 بدن.
دوست عزيز اين دستگاه افسانه اي يك سينتي سايزره و طرفدارهاي خاصي داره قيمتش با ارنجرها متفاوته و نميشه 80 يا هر دستگاه ارنجر ديگري مقايسش كرد البته قيمتي كه اون دوستمون دادن كمه من فكر كنم حدود 2 تومن باشه چون juno من قيمت گرفتم 1400
 سپاس شده توسط سعید شهباز ، صالح غلامیان ، totiya206 ، abbasnaeij ، 1mosafer ، سعید جوادی

ارسال: #6
04-10-2013، 07:12 PM -
Koresh آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 1587

البته همینطوره،ولی متاسفانه اینهایی که تو بازار هستن خیلی داغون هستن.من یه تمیزش رو دیدم 2 سال پیش تو عروسی پسر خالم تو شمال. البته وقتی با نوازنده صحبت کردم گفت من قبلا دبی بودم و گفت D50 رو از اونجا گرفتم.خدایش اون هم گفت به پوله ایران 1400000 گرفتم.02
 سپاس شده توسط سعید شهباز ، totiya206 ، Amir-Ariya ، 1mosafer ، صالح غلامیان ، سعید جوادی ، abbasnaeij

ارسال: #7
05-10-2013، 09:32 AM -
meisam top music آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
اعتبار: 2
سپاس ها 1
سپاس شده 114 بار در 22 ارسال

من قیمت واقعی این دستگارو گفتم..الان این دلال های بازار دارن 2 تومن میفروشن توبازار .که نمی ارزه
 سپاس شده توسط 1mosafer ، صالح غلامیان ، totiya206 ، سعید جوادی ، abbasnaeij

ارسال: #8
05-10-2013، 05:10 PM -
Koresh آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 1587

واقعا همینطوره.مرسی
 سپاس شده توسط 1mosafer ، سعید جوادی ، totiya206 ، abbasnaeij

ارسال: #9
05-10-2013، 07:46 PM -
سعید جوادی آفلاین
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
اعتبار: 112
سپاس ها 8577
سپاس شده 10618 بار در 2273 ارسال

سلام

ایکاش 1ماه جلوتر میومدی یه d50 به جرات میتونم بگم آکبند فروختیم 1500000

اگر لک و نقطه روش پیدا میکردی دستگاه رو مفت میدادم بهت.طرف دید مات موند .نه رنگ شده بود و نه داغی داشت و نه ترک .حتی بازشم کردیم ساز نو نو نو نو بود .انگاری الان ساخته بودنش.

یکی هستش که تو کار D50 هستش هردم از خارج وارد میکنه .البته ارمنستان . خود منم یکی از دوستانم که الان نمیدونم کجا هستش برام 2تا آورده بود از خود ژاپن و حتی xp80 رو هم از ژاپن خریداری کرده بود و منم خردیم و بخاطر 3ایکس مجبور شدم بفروشم .

واقعا دستگاهای تکی هستن و نمیشه دیگه نمونه اینارو پیدا کرد.

الان یدونه jv1000سراغ دارم همراه با اکسپنشن .حالا نیمدونم بفروشه یا نفروشه .یکی از موزیسینهای خوب کشورمون هستش و سبک اصلیشم راک هستش.04

یکسری از آدماهای بیشعور بلانصبت این دوستان که در این جمع حضور دارن خیال میکنن من خالی بند و کلاه بردار هستم ولی بخدا دوستانی دارم که اگر اراده کنم هرسازی که رو دلم بخواد حتی از انور آب هم برام میارن .30

سپاس شده توسط totiya206 ، abbasnaeij ، 1mosafer ، سعید شهباز ، jalal bandari

ارسال: #10
06-10-2013، 04:50 PM -
Koresh آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 1587

بلا نسبت،دمت گرم آقای جوادی اشکال نداره فدایه سرت.
 سپاس شده توسط abbasnaeij ، 1mosafer ، totiya206 ، سعید جوادی ، jalal bandari

ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:

موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi