خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 05-12-2016، 03:01 PM

امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 2.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
18-01-2014، 11:16 PM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
اعتبار: 6
سپاس ها 12
سپاس شده 135 بار در 27 ارسال

گیتار

درود بر شما با کسب اجازه از مدیریت سایت و مدیریت بخش های مختلف. من عاشق موسیقی به خصوص عاشق ساز گیتار هستم. حدود 6 سال میشه که گیتار در سبک های پاپ و کلاسیک میزنم. دوست دارم در این بخش اگه سوالی بود تا اون جایی که در توانم باشه پاسخگو باشم.... ممنون
 سپاس شده توسط سعید جوادی ، Milad ، MAHDIS ، Koresh ، ali.zr1 ، totiya206 ، صالح غلامیان ، mohamad.r ، رضا اعتمادی ، 1mosafer ، majidmusic ، ALI.M.R ، پارسانیا

ارسال: #2
18-01-2014، 11:30 PM - (آخرین ویرایش در این ارسال: 19-01-2014، 01:06 AM، توسط سعید جوادی.)
سعید جوادی آفلاین
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
اعتبار: 112
سپاس ها 8577
سپاس شده 10618 بار در 2273 ارسال

RE: گیتار

سلام و درود فراوان به شما آقا محمد عزیز.

ممنونم از شما بخاطر فعالیت در این بخش و سپاسگذار از اینکه تصمیم گرفتین در این زمینه به دوستان کمک کنید و آموخته های خودتون رو در اختیار دیگران بزارین .Thanks

سپاس شده توسط nightmohammad ، Milad ، MAHDIS ، Koresh ، totiya206 ، صالح غلامیان ، mohamad.r ، 1mosafer ، majidmusic ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #3
19-01-2014، 01:01 AM -
MAHDIS آفلاین
مدیر باز نشسته
همکار افتخاری
اعتبار: 33
سپاس ها 925
سپاس شده 1401 بار در 347 ارسال

درود
من هم از حضورتون سپاسگذارم
وفکرمیکنم به حضور کسی برای پاسخ دادن به سوالات کاربران در مورد گیتار نیاز بود
ماندگار باشید0202
بعد ازتو آدمها تنها خراشی بودند بر من

[/b]
 سپاس شده توسط Koresh ، سعید جوادی ، nightmohammad ، totiya206 ، صالح غلامیان ، mohamad.r ، 1mosafer ، hossein sadr ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #4
19-01-2014، 01:07 AM - (آخرین ویرایش در این ارسال: 19-01-2014، 01:07 AM، توسط Koresh.)
Koresh آفلاین
عضو هیئت مدیره / متخصص کیوبیس
مدیر ارشد
اعتبار: 41
سپاس ها 1587
سپاس شده 2198 بار در 679 ارسال

درود
محمد عزیز من هم به این تصمیمتون تبریک میگم امیدوارم در این راه موفق پیروز و سربلند باشید4040
سپاشLaie_54Laie_54
با اینکه کم شدی از روزگارم هنوز حس میکنم عطر تنت رو
 سپاس شده توسط MAHDIS ، سعید جوادی ، nightmohammad ، totiya206 ، صالح غلامیان ، mohamad.r ، 1mosafer ، hossein sadr ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #5
20-01-2014، 12:44 AM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
سپاس ها 12

برای شروع بهتر بود که اطلاعاتی کلی درباره قسمت های مختلف گیتار نوشته بشه.

انواع مختلف گیتار ممکن است دارای قسمت های متفاوتی باشند، یا از لحاظ شکل یا جنس با هم فرق داشته باشند. اما در مجموع قسمت های موجود در همهٔ گیتارها به شرح زیر میباشد. برای هر دو نوع گیتار کلاسیک و الکتریک.

1. سردسته
  2. خرک
  3. گوشی‌ها (برای کوک کردن ساز)
  4. فرت (
    Fret
    )
  5. Truss Rod
    (پیچی که برای تنظیم انحنای دسته به کار می‌رود)
  6. Inlays (تزییناتی که نقش راهنما را دارند و معمولاً پشت فرت‌های ۳ ۵ ۷ ۹ ۱۲ ۱۵ ۱۷ ۱۹ ۲۱ ۲۴ قرار می‌گیرند)
  7. دسته
  8. پاشنه (اتصال بدنه با دسته)
  9. بدنه
  10. پیکاپ‌ها (
    pickups
    )
  11. قسمت‌های مربوط به مدار الکتریکی (تنظیمات ولوم و تن صدا)
  12. خرک پایینی (
    Bridge
    )
  13. صفحه پیک گارد (گاهی برای مخفی کردن مدارها و گاهی صرفا برای جلوگیری از خش‌دار شدن رنگ بدنه در اثر برخورد پیک به مرور زمان)
  14. صفحهٔ پشتی
  15. صفحهٔ جلویی
  16. قسمت‌های جانبی
  17. سوراخ صدا (معمولا دارای تزییناتی به نام rosset)
  18. سیم‌ها
  19. saddle (تنظیم‌کننده ارتفاع هر سیم)
  20. فرت بورد (چوبی که فرت‌ها روی آن کوبیده شده‌اند)
  21. منبع ( ویکی پدیا)
 سپاس شده توسط MAHDIS ، صالح غلامیان ، Koresh ، Milad ، سعید جوادی ، totiya206 ، 1mosafer ، hossein sadr ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #6
20-01-2014، 02:59 PM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
سپاس ها 12

دوستان و هنرمندان عزیز اکثریت آکورد های سر دسته را می شناسند و برایشان آسان تر است. به همین دلیل برای شروع اولین دسته ی آکوردهای باره دار رو
گذاشتم. همینطور که میبینید با آکورد E شروع و در فرت 10 با آکورد D به پایان میرسد. امید که کمکتون کنه.[تصویر:  1390212899721.jpg]
 سپاس شده توسط Milad ، totiya206 ، MAHDIS ، 1mosafer ، hossein sadr ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #7
20-01-2014، 07:17 PM -
hossein sadr آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
اعتبار: 0
سپاس ها 62
سپاس شده 39 بار در 12 ارسال

اگه بتونید اموزشی از مبتدی تا حرفه ای بزاید خیلی خوب میشه
من حدود 1 سال با گیتار کار میکنم و اصلا کلاس نرفتم و فقط با اموزش های تصویری جلو رفتم
 سپاس شده توسط totiya206 ، MAHDIS ، 1mosafer ، ALI.M.R

ارسال: #8
20-01-2014، 07:23 PM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
سپاس ها 12

(20-01-2014، 07:17 PM)hossein sadr نوشته است: اگه بتونید اموزشی از مبتدی تا حرفه ای بزاید خیلی خوب میشه
من حدود 1 سال با گیتار کار میکنم و اصلا کلاس نرفتم و فقط با اموزش های تصویری جلو رفتم

چشم دوست عزیز فقط شما بگو دقیقا از کجا منظورت هست؟ مثلا نت هارو بلدی؟ سکوت ها؟ ضرب ها؟ آکوردها؟ گام ها؟ یا کلا دوست داری از صفر شروع کنم؟ ممنون
 سپاس شده توسط hossein sadr ، totiya206 ، Milad ، mohamad.r ، 1mosafer ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #9
23-01-2014، 12:47 PM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
سپاس ها 12

با توجه به درخواست دوست عزیزمون که آموزش از مبتدی تا حرفه ای رو خواسته بودند از امروز شروع میکنیم.

اولین چیزی که قبل از شروع هر چیز باید بدانیم این است که الفبای موسیقی نت است.و از هفت قسمت ( Do, Re , Mi, Fa , Sol , La , Si ) تشکیل شده است.
میله های نصب شده روی دسته ی گیتار فرت نام دارد و بهترین صدا با گرفتن پشت فرت ها ایجاد میشود.
کشش ها بیانگر ارزش زمانی نتها هستند. که نت گرد 4 ضرب و نت سفید 2 ضرب و نت سیاه 1 ضرب و نت چنگ 1/2 ضرب و نت دولاچنگ 1/4 ضرب و نت سه لاچنگ 1/8 ضرب است. بعد از هر نتی اگر نقطه آمد نصف کشش هر نت را به آن اضافه میکند. برای مثال اگر بعد از نت گرد نقطه آمد تعداد ضرب برابر است با حاصل جمع یک نت گرد با یک نت سفید. یا اگر بعد از نت سیاه نقطه آمد تعداد ضرب برابر میشود با حاصل جمع یک نت سیاه با یک نت چنگ و به همین صورت برای تمامی نتها.
ارسال بعدی درباره ی سکوت ها فاصله ها و علائم تغییر دهنده و نامگذاری نتها وسیم ها خواهد بود.
آخرین بار با تو گفتم و خندیدم
از یه همچین روزی خیلی میترسیدم....
 سپاس شده توسط totiya206 ، MAHDIS ، Milad ، hossein sadr ، mohamad.r ، 1mosafer ، ALI.M.R ، ATMX

ارسال: #10
25-01-2014، 06:06 PM -
nightmohammad آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
سپاس ها 12

درود بر شما.
سکوت ها : سکوت گرد. محل قرار گیری روی 4 نت به سمت پایین. سکوت سفید روی خط 3 به سمت بالا. سکوت سیاه به صورت موج و در بر گیرنده ی تمام خطوط. سکوت چنگ و سکوت 2دو لا چنگ و سکوت سه لا چنگ.

همان طور که همه میدانیم واحد اندازه گیری در موسیقی پرده نام دارد. و فاصله ی بین هر فرت گیتار تا فرت بعدی 0.5 پرده فاصله وجود دارد.و بین همه ی نتها 1 پرده فاصله وجود دارد غیر از نت های Mi تا Fa و Si تا Do . یعنی برای مثال نت Do تا نت Re یک پرده فاصله دارد و به همین صورت نت Re تا Mi هم یک پرده فاصله دارد اما نت Mi تا Fa نیم پرده فاصله دارد به همین صورت تا آخر.

علائم تغییر دهنده به 3 نوع تقسیم میشوند. دیز # و بمل b و بکار که شبیه # است. دیز : نیم پرده به جلو (به سمت کاسه) و بمل : نیم پرده به عقب ( به سمت دسته) و بکار سر جای خودش. این علائم به دو صورت استفاده میشود : 1) به صورت سرکلید: ابتدای قطعه کنار کلید سل می آید و تا آخر قطعه اثر دارد. 2) عرضی: اواسط قطعه می آید و تا آخر میزان اثر دارد.

نت ها به 2 صورت نامگذاری می شود: 1) هجائی: Sol , Fa , Mi , Re , Do , Si , La و 2) الفبایی: از چپ به راست: G , F , E , D , C ,B , A

سیم های گیتار به ترتیب از سیم 6 تا 1 (سیم کلفت به نازک) از چپ به راست: Mi , La , Re , Sol , Si , Mi

اینم از این ارسال Shadabدر صورت نیاز بگویید تا تمامی شکل ها را بگذارم.

ارسال بعدی ملودی ها و آکورد ها و خط اتحاد.Laie_54
آخرین بار با تو گفتم و خندیدم
از یه همچین روزی خیلی میترسیدم....
 سپاس شده توسط mohamad.r ، totiya206 ، hossein sadr ، Milad ، 1mosafer ، MAHDIS ، ATMX

ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:

موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi