خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 10-12-2016، 07:27 AM

امتیاز موضوع:
  • 51 رأی - میانگین امتیازات: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
24-07-2013، 04:14 AM -
Amir-Ariya آفلاین
مدیر بازنشسته
همکار افتخاری
اعتبار: 28
سپاس ها 893
سپاس شده 2243 بار در 454 ارسال

وسايل مورد نياز براي استديو خانگي

در اولين بحث پيرامونه موضوع استديو خانگي به وسايل مورد احتاج براي يك استديو خواهيم پرداخت

منابع توليد صدا
اولين و اصلي ترين چيز براي استديو منابع توليد صدا مي باشد. منابع توليد صدا ممكن است صداي خواننده يا سازها يا هر وسيله ديگري باشد

ركوردر
ركوردر وسيله اي است كه صداهاي توليد شده را ذخيره ميكند. با پيشرفت تكنولوژي و ورود كامپيوترها در بيشتر استديو ها از كامپيوترها بجاي ركوردهاي آنالوگ قديمي استفاده ميكنند. كامپيوترها هم از نظر قيمت بصرفه تر هستن هم براي ركورد هزينه اي بر دوش تهيه كنندگان موسيقي ندارند

ميكسر يا كارت صدا
كار ميكسر اين است كه صداها را از طريق كانال هاي ورودي گرفته و به ركوردر انتقال دهد.
به وسيله ميكسر ميتوان هر يك از كانال هاي ورودي صدا را جدا گانه ركورد و تنظيم كرد تا صداي ورودي با بهترين كيفيت ظپت شود.

ميكروفون
ميكروفن دستگاهي است كه به شما امكان ميدهد تا هر صداي توليد شده كه امكان اتصال مستقيم آن به ميكسر وجود ندارد را به انرژي الكتريكي تبديل نموده تا توسط ركوردر يا ميكسر قابل تشخيص شود.

سازها
كيبوردهاي ارنجر - سينتي سايزر ها و درام هاي الكتريكي از جمله سازهاي هستند كه ميتوان آنها را به صورت مستقيم به ميكسر متصل نمود.
گيتارهاي اكتريكي و گيتار بيس براي اتصال به ميكسر به يك باكس احتياج دارند كه اين باكس ها را Direct box مي نامند.
براي اتصال سازهاي زهي و بادي و غيره به ميكسر لازم است اين كار از طريق ميكروفن انجام شود

پردازشگرها يا افكت ها

بعد از عمليات ركورد لازم است تا لايه هاي ظپت شده را پردازش نمود. در بعض از ميكسرها اين امكان وجود دارد تا همزمان با ركورد عمليات پردازش را انجام نمود. اما معمولا در ركورد گيري به روش ديجيتال صداها بدون پردازش ظپت ميشوند و در مراحل بعدي كار ، به صداها افكت هاي لازم داده ميشود.

مانيتورهاي صدا
يك استديو خانگي بدون مانيتور صدا عملا هيچ كاري را نميتواند انجام دهد. ميتوان در استديوها از بلندگوها يا هدفون ها براي مانيتور صدا استفاده كرد.
مانيتورهاي صدا به 2 دسته تقسيم ميشوند:
1-انفعالي ----- passive كه براي كار احتياج به يك آمپيلي فاير صدا دارند
2- فعال ----- active كه يك آمپيلي فاير داخل هر جعبه بلندگو وجود دارند.

سپاس شده توسط محمد سعادتمند ، سعید جوادی ، abbasnaeij ، sameti ، صالح غلامیان ، Milad ، سعید شهباز ، totiya206 ، 1mosafer ، - neo - ، eviler2020

ارسال: #2
24-07-2013، 11:51 AM -
Milad آفلاین
مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره ی سایت
همکار افتخاری
اعتبار: 46
سپاس ها 741
سپاس شده 2275 بار در 491 ارسال

RE: وسايل مورد نياز براي استديو خانگي

عالی..
خیلی ممنون

02
یه اتاق آکوستیک هم داشته باشن بد نیست

البته باتوجه به اسم تاپیک بنظرم ساز ها و منابع تولید صدا جزو لوازم استودیو نیست[b]ن
DWL
 سپاس شده توسط صالح غلامیان ، محمد سعادتمند ، abbasnaeij ، سعید شهباز ، 1mosafer ، totiya206 ، Amir-Ariya ، سعید جوادی

ارسال: #3
24-07-2013، 01:16 PM -
محمد سعادتمند آفلاین
کاربر علاقمند
کاربر سایت
*
اعتبار: 6
سپاس ها 199
سپاس شده 144 بار در 21 ارسال

مهمترین مبحث رو توضیح ندادین که اولین قدم یه جیب پر از پوله..!05

دومیش هم یک ذهن خلاق..47

زندگی عمل کردن است... این شکر نیست که چای رو شیرین می کند بلکه قاشقی ست که چای رو هم میزند.
 سپاس شده توسط sameti ، abbasnaeij ، صالح غلامیان ، سعید شهباز ، Milad ، 1mosafer ، totiya206 ، Amir-Ariya ، سعید جوادی

ارسال: #4
24-07-2013، 04:50 PM -
1mosafer آفلاین
مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره
مدیر ارشد
اعتبار: 58
سپاس ها 5899
سپاس شده 3211 بار در 685 ارسال

دست گلت درد نکنه امیر آقا
اگه این مبحث رو بتونی همیشه فعال نگه داری خیلی خوب میشه و اطلاعات خیلی خوبی میشه به دست آورد
من خودم خیلی تمایل دارم که از مطالب مفید شما و تجربیات دوستان در این زمینه استفاده کنم
میخواستم خواهش کنم تمام مواردی را که ذکر کردین در حد امکان توضیحاتی راجع به حداقل های مورد نیاز و معرفی مدلهایی که در بازار ایران موجود است را هم بیان کنید تا قدم به قدم این تایپیک کارایی خودش رو پیدا کنه
باز هم ممنونم
- امیر جان من هم با نظر میلاد عزیز موافقم و منابع تولید صدا را بعنوان اصلی ترین مطلب در استودیو قبول ندارم
پیشنهاد میدم که پست را کمی اصلاح کنید
چرا که اصولاً یک استودیو بر پا میشه تا اشخاص بتوانند با استفاده ازمنابع تولید صدا که شما ذکر نمودید اقدام به ضبط آثارشون کنند.
ولی در پاسخ به میلاد عزیز عرض کنم که ذکر نمودن کلمه سازها وتوضیحات مربوطه بی تناسب به مطالب ارائه شده نیست
براي اتصال سازهاي زهي و بادي و غيره ، به ميكسر لازم است اين كار از طريق ميكروفن انجام شود
به نظرم بعنوان دسته بندی نه ولی بعنوان توضیحات مکمل لازم بود
متشکرم

02
عشق به مادر و وجود گرانبهایش ، نعمتی غیر قابل قیاس و فقدانش خللی جانسوز بر اعماق روح و احساس انسان می فشاند.
عروج عارفانه مادر گرامیمان را به امید وصول به عرش معلای فردوس برین به سوگ نشسته ایم.
 سپاس شده توسط محمد سعادتمند ، صالح غلامیان ، Amir-Ariya ، totiya206 ، سعید جوادی ، سعید شهباز ، ATMX

ارسال: #5
24-07-2013، 06:16 PM -
Amir-Ariya آفلاین
مدیر بازنشسته
همکار افتخاری
سپاس ها 893

(24-07-2013، 11:51 AM)Milad نوشته است: یه اتاق آکوستیک هم داشته باشن بد نیست

البته باتوجه به اسم تاپیک بنظرم ساز ها و منابع تولید صدا جزو لوازم استودیو نیستن

ممنون ميلاد جان
اين بحث راجب استديوي خانگي هستش و براي استديوي خانگي احتياج 100% به اتاق آكوستيك نيست
البته بعضي ها اتاق هاي مخصوص ركورد آكوستيك ميكنن كه به هيچ عنوان استاندارد نيست و اگر استاندارد باشه بحثش از استديوي خانگي خارج ميشه

راجب ساز و منابع توليد صدا هم ميشه گفت در تئوري يك استديو تمام وسايل ذكر ميشه و اين وسايل مختص به سخت افزارها نميشن
اگر عمري باقي باشه در بحث هاي بعدي اين مطالب قابليت درك بهتري پيدا ميكنن
02

(24-07-2013، 04:50 PM)1mosafer نوشته است: دست گلت درد نکنه امیر آقا
اگه این مبحث رو بتونی همیشه فعال نگه داری خیلی خوب میشه و اطلاعات خیلی خوبی میشه به دست آورد
من خودم خیلی تمایل دارم که از مطالب مفید شما و تجربیات دوستان در این زمینه استفاده کنم
میخواستم خواهش کنم تمام مواردی را که ذکر کردین در حد امکان توضیحاتی راجع به حداقل های مورد نیاز و معرفی مدلهایی که در بازار ایران موجود است را هم بیان کنید تا قدم به قدم این تایپیک کارایی خودش رو پیدا کنه
باز هم ممنونم

خواهش ميكنم
حقيقت اين بحث هاي آهنگسازي يك دنيا مطلب داره فكر كنم چند سال طول بكشه تا مطالب در اين زمينه كامل بشه ولي من سعي ميكنم هر شب يك بحث در يكي از اين زمينه ها داشته باشم
راجب استديوي خانگي مطالب زيادي هست كه سعي ميكنم به تمام سوالات شما پاسخ بدم ولي بايد كمي صبر داشته باشيد تا مطالب كامل بشن.

(24-07-2013، 04:50 PM)1mosafer نوشته است: چرا که اصولاً یک استودیو بر پا میشه تا اشخاص بتوانند با استفاده ازمنابع تولید صدا که شما ذکر نمودید اقدام به ضبط آثارشون کنند.

سوال اينجاست كه يك استديو بر پا ميشود ولي هيچ منبع توليد صداي وجود ندارد
آيا اين استديو كامل است؟
در بحث هاي بعدي راجب اين موضوع بيشتر صحبت خواهيم كرد
[تصویر:  02.gif]
 سپاس شده توسط صالح غلامیان ، 1mosafer ، محمد سعادتمند ، totiya206 ، سعید جوادی ، سعید شهباز

ارسال: #6
24-07-2013، 07:54 PM -
1mosafer آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 5899

ممنونم امیر جان از توضیحاتی که دادی و مطمئن هستم پشت همه مطالبی که نوشتی اندیشه وجود داره و این در واقع بستری بوده برای مطالب بعدی که من هم مشتاقانه منتظرشون هستم
راجع به اینکه فرمودین استدیوی خانگی هم حق باشماست و من و میلاد جان به این مسئله توجه کافی نکردیم 02

اما همچنان راجع به اینکه گفتید :
منابع توليد صدا
اولين و اصلي ترين چيز براي استديو منابع توليد صدا مي باشد. منابع توليد صدا ممكن است صداي خواننده يا سازها يا هر وسيله ديگري باشد

متعجبم و منتظر پست های بعدی برای رسیدن به جوابم می مانم
البته تا اون موقع روی حرف خودم هستم
اصولاً یک استدیو بر پا میشه تا اشخاص بتوانند با استفاده ازمنابع تولید صدا که شما ذکر نمودید اقدام به ضبط آثارشون کنند.

فرماش شما را در صورتی قبول دارم که بگیم خواننده و سازها (نوازنده) جزء اولين و اصلي ترين چيز براي استديو هستند که :
بخوایم از این استودیوی خانگی پول درآریم و در واقع اینجوری میشه که همه امکانات و تجهیزات رو داریم اما به قول معروف مشتری نیاد فایده نداره و یا اینکه همه چی باشه ولی خواننده و یا مثلاً کیبورد نباشه 15
بله در این صورت درسته
امیر آقا به دل نگیریها 02
40منی
عشق به مادر و وجود گرانبهایش ، نعمتی غیر قابل قیاس و فقدانش خللی جانسوز بر اعماق روح و احساس انسان می فشاند.
عروج عارفانه مادر گرامیمان را به امید وصول به عرش معلای فردوس برین به سوگ نشسته ایم.
 سپاس شده توسط محمد سعادتمند ، totiya206 ، صالح غلامیان ، Amir-Ariya ، سعید جوادی ، سعید شهباز

ارسال: #7
24-07-2013، 08:15 PM - (آخرین ویرایش در این ارسال: 24-07-2013، 08:21 PM، توسط Milad.)
Milad آفلاین
همکار افتخاری
سپاس ها 741

پس نتیجه میگیریم که اتاق آکوستیک از الزامات استودیو(خانگی) نیست...
در واقع آقا امیر طبق گفته شما اینکه سازهایی همچون درامز/پیانو و....(اصولا سازهایی که حملشون سخته)تو استودیو باشن الزامیه
و طبق نظر من نه برای استودیو خونگی(100 درصد لازم نیست)حقیقت هم همینه!اصلا اگه باشه دیگه خونگی نیست

و امااااااا.....
این ساز ها هیچوقت تو محیط خونه صدا ندارن!
همچنین...
فکر نکنم داشتن ساز ها تو استودیو مهمتر از داشتن مکانی برای سازها باشه

استودیو یعنی جایی که یکی از کارهاش ضبط هستش در نتیجه واسه ضبط به محلی نیاز هست که مناسب باشه...حالا اگه خونگی هم باشه و یه اتاق بدور از سر و صدا اصلا مناسب نیست بازم!چون به لحاظ کیفیت/اکوی صدا/تداخل صدا ها و همچنین نامتمرکز بودنشون استاندارد نیست

البته میشه چون خانگی هست اتاق آکوستیک رو یه خورده خودمونی تر ساخت و هزینه های آنچنانی نکنیم!
اما بودنش درکل(به نظر من)از سازها و منابع تولید صدا مهمتره

DWL
 سپاس شده توسط 1mosafer ، صالح غلامیان ، totiya206 ، Amir-Ariya ، سعید جوادی ، سعید شهباز ، eviler2020

ارسال: #8
24-07-2013، 08:35 PM -
1mosafer آفلاین
مدیر ارشد
سپاس ها 5899

در مورد فضای آگوستیک باید بگم که اگه قرار باشه از میکروفن استفاده کنیم واقعاً لازمه
من هم تجربه ضبط با میکروفن در منزل رو دارم و همیشه اون صدای هوم مسئله سازه و کلی دنگ و فنگ باید بکشم تا با نرم افزار رفع و رجوعش کنم
فضای آگوستیک برای ضبط صدای خواننده یقیناً تاثیر بسزایی داره ولی در مورد سازهای طبیعی بدون شک لازم و واجبه
مخصوصاً توی سازهای کوبه ای که معمولاً بیس قوی دارند اصولاً نمیشه توی فضای غیر آگوستیک صدا برداری کرد و طنین صداش کل فضا رو میگیره و حتی صدای لرزش شیشه ها هم ضبط میشه 27
البته این مسئله تا حدی با استفاده از میکروفن های مخصوص صداگیری سازهای کوبه ای که دامنه کوتاه و محدودی رو برای صداگیری پوشش میدن قابل حله ولی مشکل هوم و لرزش شیشه و... به هیچ وجه.
 سپاس شده توسط صالح غلامیان ، totiya206 ، Milad ، Amir-Ariya ، سعید جوادی ، سعید شهباز ، - neo -

ارسال: #9
24-07-2013، 11:49 PM -
Milad آفلاین
همکار افتخاری
سپاس ها 741

(24-07-2013، 08:35 PM)1mosafer نوشته است: در مورد فضای آگوستیک باید بگم که اگه قرار باشه از میکروفن استفاده کنیم واقعاً لازمه
من هم تجربه ضبط با میکروفن در منزل رو دارم و همیشه اون صدای هوم مسئله سازه و کلی دنگ و فنگ باید بکشم تا با نرم افزار رفع و رجوعش کنم
فضای آگوستیک برای ضبط صدای خواننده یقیناً تاثیر بسزایی داره ولی در مورد سازهای طبیعی بدون شک لازم و واجبه
مخصوصاً توی سازهای کوبه ای که معمولاً بیس قوی دارند اصولاً نمیشه توی فضای غیر آگوستیک صدا برداری کرد و طنین صداش کل فضا رو میگیره و حتی صدای لرزش شیشه ها هم ضبط میشه 27
البته این مسئله تا حدی با استفاده از میکروفن های مخصوص صداگیری سازهای کوبه ای که دامنه کوتاه و محدودی رو برای صداگیری پوشش میدن قابل حله ولی مشکل هوم و لرزش شیشه و... به هیچ وجه.

دقیقا

بنده هم کاملا با شما موافقم ! یه امر ضروریه...

میکروفون هرچقدر هم خوب باشه به حد مطلوب نمیرسه تا محیطش فراهم نباشه
DWL
 سپاس شده توسط 1mosafer ، Amir-Ariya ، totiya206 ، سعید جوادی ، صالح غلامیان ، سعید شهباز

ارسال: #10
25-07-2013، 01:39 AM -
Amir-Ariya آفلاین
مدیر بازنشسته
همکار افتخاری
سپاس ها 893

(24-07-2013، 07:54 PM)1mosafer نوشته است: منابع توليد صدا

متعجبم و منتظر پست های بعدی برای رسیدن به جوابم می مانم
البته تا اون موقع روی حرف خودم هستم

فرزام جان بنده عرض كردم كه در بحث هاي بعدي اين مسئله را كاملا روشن ميكنم
ولي چون حس كنجكاوي شما خاموش بشه بنده خيلي خيلي مختصر عرض ميكنم

اولين و اصلي ترين چيز براي استديو منابع توليد صدا است
چرا اصلي ترين مسئله منابع توليد صداست؟؟؟؟؟ [تصویر:  24.gif]

((((چون شما در قدم اول بايد بدونيد منابع توليد صدا چه سازهاي يا چه صداهاي است))))
اين در جواب سوال شما اما توضيح هات كاملتر

مثلا ركورد گيري از وكال يك خواننده آقا (با صداي باريتون) با ركورد گيري از وكال يك خواننده خانوم (با صداي سپرانو) متفاوته پس به ابزارهاي متفاوتي در اين زمينه احتياج هست
به ميكروفون هاي خاص
به افكت ها و پردازشگرهاي متفاوت و .....

براي ركورد گير از صداي سازهاي زهي به يك سري امكانات احتياج داريد و براي ركورد گيري از سازهاي بادي به يك سري از امكانات ديگر

پس اولين چيز براي شروع ظپت اينه كه شما بدوني قراره از چي و از چه جنس صداي نمونه برداري كني تا تجهيزات مناسب رو فراهم بكنيد

در اولين بحث شما ميشنويد كه:يك استديو احتياج به ميكروفون دارد.

اين درسته كه شما در استديو به ميكروفون احتياج داريد و اين خيلي سادست اما خود ميكروفون ها بحث هاي طولاني داره كه كدوم ميكروفون براي كدوم جنس صدا مناسب هستن
ميكروفون گذاري در استديو خيلي خيلي محمه كه براي چه نوع صدا چند ميكروفون و در چه زاويه هاي بايد قرار بگيره

در بحث هاي آينده راجب انواع ميكروفون ها هم صحبت ميكنيم حتما...........
پس وقتي شما بدوني منابع توليد صدا چي هستش مناسب با همون ابزار و تجهيزات استديوي خانگيتون كامل ميكنيد
اما در استديو هاي حرفه اي بايد تمام تجهيزات آماده داشته باشيد
اعنواع ميكروفون ها
اعنواع ميكسرها
اعنواع پردازشگرها
اگر باز هم اسرار داريد منابع توليد صدا در بحث تجهيزات مناسب نيست از مديران خواهش ميكنم پست اول ويرايش كنند چون من امكان ويرايش ندارم
اگر سوالي باز هم هست اگر در حد سواد و معلوماتم باشه بفرمايد.
02
 سپاس شده توسط محمد سعادتمند ، سعید جوادی ، abbasnaeij ، صالح غلامیان ، 1mosafer ، سعید شهباز ، - neo -

ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:

موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi