خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 23-06-2017، 11:39 PM


 
امتیاز موضوع:
  • 46 رأی - میانگین امتیازات: 2.85
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
18-05-2013، 02:11 AM -
سعید جوادی آفلاین
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
*******
ارسال‌ها: 2,273
تاریخ عضویت: Apr 2013
اعتبار: 112
سپاس ها 8577
سپاس شده 10619 بار در 2273 ارسال
محل سکونت: تالش
 
Music  مقایسه بین رولند G70 و رولند E80


با سلام خدمت دوستان و سروران، اینبار به سراغ مقایسه دو دستگاه ارنجر، از شرکت رولند میرویم. یکی رولند G-70 و دیگری رولند E-80، که در دو سری متفاوت G و E قرار دارند.
[تصویر:  Roland_G70.gif]

رولند E-80:

[تصویر:  Roland_E80.gif]

از کلاویه ها شروع میکنیم. رولند G-70 دارای 76 کلاویه از نوع Pro-Action میباشد و در مقابل رولند E-80 از 61 کلاویه ساده بهره میبرد. ولی هر دو سیستم به غیر از قابلیت تاچ رسپونز یا حساسیت به سرعت (velocity sensitive)، از خاصیت افتر تاچ (After Touch) نیز بهره میبرند.
هر دو سیستم توانائی اجرای 128 نت همزمان (Polyphony) را دارا میباشند.

رولند G-70 دارای 1596 صدا و 48 درام کیت است و در مقابل رولند E-80 دارای 1100 صدا و 54 درام کیت میباشد.
رولند G-70 توانائی افزودن یک اکسپنشن از سری SRX را داراست، در صورتی که رولند E-80 توانائی افزدون دواکسپنشن از سری SRX و یا SR-G01 را دارا میباشد.

هر دو دستگاه توانائی اجرای 32 جزء مالتی تیمبرال (Multitimbral parts) را دارا میباشند.
در رولند G-70 قید شده است که 7 پردازشگر اختصاصی برای پردازش افکت اختصاص داده شده است که در رولند E-80 چنین مشخصه ای دیده نمیشود. این موضوع را نمیتوان به درستی مشخص کرد که آیا این تعداد پردازنده یا کمتر و یا بیشتر در E-80 نیز وجود دارد یا خیر. و یا اینکه تعداد پردازنده ها در نتیجه کار چه تاثیری دارد، مشخص نشده است. ولی تنوع افکت ها و تعداد و کاربرد آن در هر دو دستگاه یکسان است.
هر دو سیستم از استانداردهای GM2 و GS و همچنین XG Lite پشتیبانی میکنند.
رولند G-70 تعداد 285 ریتم (استایل) را در 12 گروه جای داده است که در رولند E-80 به تعداد بیش از 350 ریتم در 12 گروه میباشد. که هر دو دستگاه برای ریتم سازی از 8 تراک با قابلیت ویرایش میکرو (Micro editing) بهره میبرند. ولی آنچه در دستگاه E-80 شاخص تر است، توانائی ویرایش به روش پیانو رول (Piano Roll editing)، روش گیتار (Guitar Mode Programming) و همچنین استفاده از صداهای SRX در ریتم سازی (SRX tones selection) است، که این قابلیت ها در رولند G-70 موجود نمیباشند.

در هر دوسیستم به ازای هر ریتم، 4 تنطیم با یک کلید (One Touch Setting) قابل برنامه ریزی وجود دارد.
هر دو سیستم مجهز به صفحه نمایش رنگی و حساس به لمس (Color Touch Screen) با قابلیت تولید صدا در لحظه تماس (Click Noise) هستند.

هر دوسیستم بصورت یکسان توانائی های دست راست 1 تا 3 (Upper1, Upper2, Upper3) و دست چپ 1 و 2 (Lower1, Lower2) و باس دستی (Manual Bass) و همچنین 9 اسلایدر مالتی فانکشن (Multi-function sliders)، چشم نوری (D Beam) چهار حالته و پیچ بند و مدولیشن را دارا هستند.

هر دو سیستم دارای 16 تراک سکوئنسر هستند (16-Track Sequencer) و ولی در رولند E-80 قابلیت ویرایش به روش گیتار (Guitar Mode programming) و پیانو رول (Piano Roll editing) و انتخاب صداهای SRX یا (SRX Tones selection) و یک ترک مخصوص کنترل هارمونیک صدای خواننده (Vocal Harmonist control track) بیشتر موجود است.

در هر دو دستگاه، برای همسرائی با صدای خواننده، تعداد افکت ها و توانائی ها مشابه بنظر میرسند، مگر در رولند E-80 دیده میشود که قابلیت کنترل صدای خواننده نسبت به بدائه نوازی، سکوئنسر و ورودی میدی قابل انتخاب است.

هر دو سیستم دارای فلاپی درایو سه و نیم اینچی هستند، و هر دو سیستم یک درگاه پی سی کارت (PC Card) دارند. این درگاه در رولند E-80 قابلیت اتصال میکرو درایو را نیز اضافه دارد. در ضمن فرمت های قابل انتقال و تشخیص در رولند E-80 بیشتر میباشند.

این فرمت ها در رولند G-70 شامل؛ Style, Song(SMF), User Program, MIDI Set, Play List, File.txt و در رولند E-80 شامل؛ Style, Song (.mid /.kar files), User Program, User Program set, MIDI Set, Play List, File.txt, File.bmp میباشند.

حافظه داخلی رولند G-70 در حدود 50 مگابایت است که این حجم در رولند E-80 در حدود 62 مگابایت میباشد.
رولند G-70 توانائی اتصال یک هدفون و رولند E-80 توانائی اتصال دوهدفون را دارد.

اتصالات مربوط به پدال های پائی، USB برای انتقال فایل، سوکت خروجی تصویر (Video Output) و همچنین اتصال V LINK در هر دو سیستم یکسان است. اگرچه در جزئیات این توانائی ها تفاوتهائی نیز وجود دارد که مهم بنظر نمیرسد. برای مثال در رولند G-70 خروجی تصویر تنها میتواند در دو روش نشان دادن "شعر" و یا "آکوردها" میتواند مورد استفاده قرار بگیرد که این توانائی در رولند E-80 با نشان دادن متن و تصویر کاملتر شده است.

و اما مورد آخر، در رولند E-80 آمپلی فایر و بلندگو به همراه سیستم انعکاس باس تعبیه شده است که رولند G-70 فاقد این مشخصه است.
موارد قید شده در بالا، اعم و اهم موارد شاخص بوده است که تنها به شکل مقایسه بیان شده است و قصد از این قیاس، بهتر نشان دادن یا بدتر جلوه دادن هیچیک از این محصولات نبوده است. در صورت از قلم افتادگی مورد مهم یا شاخص، لطف فرموده و به تکمیل این بحث کمک کنید.

منبع : انجمن صداساز

پاسخ با نقل قول
 

ارسال: #2
18-05-2013، 02:18 AM - (آخرین ویرایش در این ارسال: 18-05-2013، 02:30 AM، توسط سعید جوادی.)
سعید جوادی آفلاین
مدیر کل انجمن
مدیر کل انجمن
*******
ارسال‌ها: 2,273
تاریخ عضویت: Apr 2013
اعتبار: 112
سپاس ها 8577
سپاس شده 10619 بار در 2273 ارسال
محل سکونت: تالش
 
RE: مقایسه بین رولند G70 و رولند E80


در سیستم های کیبرد، دو مقوله متفاوت، یکی بنام تاچ رسپونز (Touch Response یا Initial Touch) و یکی بنام افتر تاچ (After Touch) وجود دارد. سیستم تاچ رسپونر، همان حالت چکشی است که هر چه سریعتر (نه محکمتر) بر روی کلاویه بزنید، صدای بلند تری تولید میشود. در صورت تمایل به فصل "حساس به ضربه (سرعت نواختن)، Touch Response یا Initial Touch" رجوع بفرمائید، در مورد افتر تاچ، منظور اثر حاصل از فشار انگشت، بر روی کلاویه، پس از پائین رفتن کلاویه است. به این معنی که شما کلاویه را با سرعتی مناسب، فشرده اید و صدای ساز مربوطه تولید شده است. حال بدون اینکه انگشت خود را از روی کلاویه بر دارید، بر روی آن فشار بیشتری وارد میکنید. این فشار باعث یک اثر میشود که البته قابل تعریف است. برای مثال، در مورد ساز گیتار، فشار انگشت در حالت افتر تاچ، باعث لرزش میشود. یعنی بجای اینکه با مدولیشن، صدای لرزش را ایجاد کنید، با فشار آوردن به کلاویه ای که پائین است این لرزش را ایجاد میکنید. یا برای مثال در گیتار لید (Lead)، فشار افتر تاچ، باعث تغییر هارمونی شده، یا افکت گیتار را تغییر میدهد. البته تمامی این موارد قابل تعریف است و شما میتوانید با امکانات دستگاه، آنچه را صلاح میدانید در افترتاچ تعریف کرده و اعمال فرمائید

صداهای SRX

منظور از SRX، قابلیت توسعه، توسط صداهائی است که بصورت کارخانه ای، توسط شرکت رولند تولید شده است. SRX یک برد کوچک است که دارای حافظه ای از نوع ROM میباشد. در این حافظه، سمپل و تنظیمات مربوط به چندین صدای با کیفیت، که در یک گروه خاص قرار گرفته اند، گرد آوری شده است. با اتصال این برد، به سیستم های رولندی که از سیستم SRX پشتیبانی میکنند، شما میتوانید، بهترین صداهائی که شرکت رولند تا به حال ارائه کرده است را در اختیار یگیرید.
[تصویر:  SRX_Expansion.gif]
تا به حال بیش از 12 عدد SRX توسط شرکت رولند تولید و توزیع شده است. برای مثال SRX-01 مربوط به درام کیت ها و صداهای درام است. یا SRX-11 مربوط به صدای پیانوی آکوستیکی است که بصورت چند لایه ای صدا برداری شده است.

برای اطلاع از لیست SRX و تنوع صداهای موجود در هریک از آنها، و شنیدن برخی از صداهای آن، میتوانید به آدرس ذیل مراجعه فرمائید:

لینک دموهای صداهای SRX رولند

منبع: انجمن صداساز

پاسخ با نقل قول
 ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:Top
موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi