خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 24-06-2017، 04:39 AM


 
امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.43
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
05-07-2014، 11:49 PM -
djmb آفلاین
متخصص Fl Studio
پاسخگو
*****
ارسال‌ها: 466
تاریخ عضویت: Nov 2013
اعتبار: 20
سپاس ها 716
سپاس شده 1152 بار در 453 ارسال
محل سکونت: ilam
 
معرفی پردازشگرهای صوتی (Gate - گیت)


میتوان گفت پردازشگر گیت ، بعد از کامپرسور از رایج ترین پردازشگر های رنج دینامیکی صوت می باشد که به آن نویز گیت (noise gate) هم می گویند . استفاده از گیت در زمان های قدیم مرسوم تر بود ، چراکه سخت افزار های آنالوگی که در گذشته ، در استودیو ها استفاده میشد ، خودشان عامل به وجود آمدن نویز می شدند . ولی امروزه با به وجود آمدن تکنولوژی دیجیتال و همچنین gear های آنالوگ بدون نویز ، بار سنگینی از دوش گیت ها برداشته شده . امروزه از گیت کاربرد های متنوعی دارد یکی از موارد استفاده از گیت ها، استفاده از آن هنگام ضبط ادوات موسیقی ای است که بعد از به صدا در آمدن دارای ارتعاشات اضافی میباشند . به عنوان مثال سازهایی مانند درام . ارتعاشاتی اضافی که بعد از به صدا درامدن اجزای درام ، ادامه پیدا میکنند را با استفاده از گیت حذف میکنند تا ارتعاشات اضافی آن از بین برود و صدای ضبط شده خیلی tighte و به اصطلاح محکم و فشرده تر ، و همچنین تمیز تر به نظر برسد . از گیت همچنین در وکال برای حذف صدای نفس گرفتن خواننده استفاده می شود . از دیگر کاربرد های آن میتوان به اضافه کردن پانچ ، نرم و یا سفت و محکم کردن صدا اشاره کرد .

طرز کار گیت به این صورت است که ابتدا یک حد معیین برای گیت مشخص میشود و به گیت دستور داده میشود که هنگامی که دامنه سیگنال از حد معیین بیشتر باشد صدا عبور داده شود و هنگامی که دامنه سیگنال کمتر از حدی که مشخص شده برسد ، سیگنال را قطع کند . با استفاده از این روش ، سیگنال هایی که گینشان کمتر از حد معمول است و وجودشان باعث بروز اختلال در سیگنال های مختلف میشود از بین میروند . عکس این عمل هم امکان پذیر است و بعضی از گیت ها این امکان را دارند که وقتی دامنه سیگنال از حد معیین بالاتر باشد ، سیگنال قطع و وقتی دامنه سیگنال از حد معیین کمتر باشد سیگنال را عبور دهند .
گیت ها معمولا همیشه یکسری از پارامتر های کلیدی را روی خودشان دارند که در زیر شرح هر کدام از این پارامتر ها آمده است .
Threshold : ترشلد مهمترین پارامتر در تنظیم گیت است . در واقع حد معیینی است که آستانه شروع به کار گیت را تعیین می کند .

همانطور که در شکل مشاهده میکنید ، ترشلد دامنه سیگنال را به دو بخش تقسیم کرده است . بخش پایینی سیگنال (signals below) بخشی است که با توجه به تنظیماتی که برای گیت انجام شده ، تضعیف یا به کل mute میشود و بخش بالایی سیگنال (signals above) بخشی است که بدون اعمال پروسس ، عبور داده میشود . به عبارت دیگر هنگامی که دامنه سیگنال در بخش پایینی ترشلد باشد ، گیت مسیر را میبندد تا سیگنال عبور نکند و هنگامی گه دامنه سیگنال به بخش بالایی ترشلد برود ، گیت مسیر را باز میکند تا سیگنال عبور داده شود .

با این تفاسیر برای تنظیم دامنه ترشلد ، باید آن را در بالای دامنه آن قسمت از سیگنال که مورد نیاز ما نیست ، و در پایین دامنه آن قسمت از سیگنال که مورد نیاز ما است تنظیم کنیم .
Range : پارامتر رنج یا depth برای تعیین مقدار تضعیفی است که بر سیگنال هایی که در قسمت پایینی ترشلد قرار دارند اعمال می شود . به عنوان مثال اگه مقدار رنج را -20db در نظر بگیریم ، قسمت هایی از سیگنال که در بخش پایینی ترشلد قرار دارند 20 دسیبل مورد تضعیف قرار می گیرند . در این حالت سیگنال های مورد نظر تضعیف میشوند . اگر بخواهیم سیگنال هایی که در قسمت پایینی ترشلد قرار دارند را mute کنیم تا هیچ اثر از آنها باقی نماند ، مقدار رنج را در حالت Infinite قرار میدهیم که کمترین مقدار رنج است و معمولا هنگام میکس بیشتر از این رنج استفاده می شود . در شکل زیر میتوانید سیگنال صوت را قبل و بعد از اعمال گیت با رنج بینهایت ، مشاهده کنید .


Attack ، Release : Attack و Release برای تعیین مدت زمان (در حد میلی ثانیه) که گیت از حالت باز به حالت بسته ، و بلعکس میرود به کار میروند .
attack برای تعیین مدت زمانی است که هنگامی که گیت از حالت بسته به حالت باز میرود به طول می انجامد و در واقع سرعت انتقال را تعیین می کند و release برای تعیین مدت زمانی به کار میرود که هنگام تغییر حالت گیت از حالت باز به حالت بسته به طول می انجامد .
به عنوان مثال اگر attack را در حالت 10 میلی ثانیه قرار دهیم و release را در حالت 200 میلی ثانیه ، و رنج تضعیف را هم در وضعیت -10 دسیبل قرار دهیم ، هنگامی که گیت در حالت بسته باشد ، (دامنه سیگنال در بخش پایینی ترشلد باشد) سیگنال 10 دسیبل مورد تضعیف قرار می گیرد . هنگامی که گیت از حالت بسته به حالت باز برود ، 10 میلی ثانیه طول میکشد تا 10 دسیبل تضعیف به سمت صفر حرکت کند (ضعیف خنثی شود) و گیت در حالت باز قرار بگیرد . حال اگر گیت از حالت باز به حالت بسته برود ، 200 میلی ثانیه طول میکشد تا رنج تضعیف از حالت صفر دسیبل (گیت باز) به سمت -10 دسیبل حرکت کند و گیت بسته شود . در کل Attack و Release برای این منظور می باشند که تغییر حالت گیت از حالت بسته به حالت باز و بلعکس ، به یکباره صورت نگیرد و با اندکی نرمی تغییر حالت دهد . هر چه زمان attack را بیشتر در نظر بگیریم ، سیگنال بیشتر خاصیت ضربندگی خود را از دست میدهد و هر چه مقدار release رو بیشتر در نظر بگیریم ، صدا حالت کشدار بودن خود را بیشتر حفظ میکند .

در حالت استاندارد محدوده زمانی که معمولا برای attack و release میتوان در نظر گرفت ، از 10 میکرو ثانیه تا 100 میلی ثانیه برای attack و از 5 میلی ثانیه تا 3000 میلی ثانیه برای release می باشد .


hold : پارامتر hold برای ایجاد یک فاصله زمانی بین تغییر حالت گین از حالت باز به بسته به کار میرود . این پارامتر تاخیری در این تغییر وضعیت ایجاد میکند تا هنگامی که دامنه سیگنال از بخش بالایی ترشلد به بخش پایینی میرود ، گیت به یکباره به حالت بسته نرود و بعد از گذراندن سیکل زمانی hold به حالت بسته برود . به عنوان مثال اگر hold را در وضعیت یک ثانیه قرار دهیم ، گیت یک ثانیه بعد از انتقال دامنه سیگنال به قسمت پایینی ترشلد بسته میشود .

Hysteresis : در بعضی از گیت ها امکان به وجود آوردن محدوده ای به نام هیسترسیس وجود دارد . در این نوع از گیت ها دو پارامتر ترشلد به نام های open threshold و close threshold وجود دارد . open threshold ، ترشلد اصلی مدار است برای مشخص کردن نقطه باز شدن گیت میباشد و close threshold که در زیر open threshold قرار میگیرد (دامنه close threshold کمتر از open threshold است) برای مشخص کردن نقطه بسته شدن گیت به کار میرود ناحیه ای که در بین این دو ترشلد قرار دارد ناحیه هیسترسیس نام دارد. برای محاسبه دامنه هیسترسیس کافی است دامنه close threshold را در open threshold تفریق کنیم و عدد بدست آمده شده بدون احتساب علامت منفی ، دامنه هیسترسیس است .
در بعضی از گیت ها هم ناحیه هیسترسیس را با پارامتر hysteresis تعیین میکنند .

از این ناحیه بدین منظور استفاده میشود تا هنگامی که دامنه سیگنال به مقدار خیلی کم به قسمت پایینی ترشلد تجاوز کرد ، گیت بلافاصله بسته نشود . به عبارت دیگر ، گیت در حالت باز به سیگنال اجازه میدهد آزادانه در ناحیه هیسترسیس حرکت کند و تا هنگامی که از از این ناحیه پایین تر نرود ، گیت بسته نمیشود . ولی در صورتی که گیت بسته باشد سیگنال با ورود به ناحیه هیسترسیس موجب باز شدن گیت نمیشود بلکه برای باز شدن گیت ، دامنه سیگنال حتما باید به قسمت بالایی open threshold انتقال پیدا کند .
Look-ahead : از این پارامتر برای ایجاد تاخیر در ورود سیگنال به مدار استفاده میشود . در این حالت عملکرد مدار گیت هیچ تغییری نکرده و بدون تاخیر عمل می کند . موارد استفاده از Look-ahead در اصواتی می باشد که حالت ضربه ای دارند و کم بودن زمان پارامتر attack باعث خورده شدن ابتدای آنها شود مانند درامز .
معمولا در گیت ها پارامتر های دیگری هم وجود دارند مانند input level و output level که برای تقویت و تضعیف گین سیگنال ورودی و خروجی استفاده میشود و stereo link که برای تعیین مونو یا استریو بودن سیگنال کاربرد دارد .
اگه دنبال کسی هستی که زندگیتو تغییر بده برو جلو آیینه...
 سپاس شده توسط 1mosafer ، محمدkjhg
پاسخ با نقل قول
 

ارسال: #2
06-07-2014، 09:32 AM -
MRN آفلاین
کاربر فعال
کاربر سایت
**
ارسال‌ها: 40
تاریخ عضویت: Jun 2014
اعتبار: 3
سپاس ها 32
سپاس شده 112 بار در 39 ارسال
محل سکونت: iran
 
RE: معرفی پردازشگرهای صوتی (Gate - گیت)


یه عکس ازش میزارین؟
ممنونThanks
برام هیچ حسی شبیه تو نیست کنار تو درگیر آرامشم
همین از تمام جهان کافیه همین که کنارت نفس میکشم
 سپاس شده توسط 1mosafer
پاسخ با نقل قول
 

ارسال: #3
06-07-2014، 10:08 AM -
djmb آفلاین
متخصص Fl Studio
پاسخگو
*****
ارسال‌ها: 466
تاریخ عضویت: Nov 2013
اعتبار: 20
سپاس ها 716
سپاس شده 1152 بار در 453 ارسال
محل سکونت: ilam
 
RE: معرفی پردازشگرهای صوتی (Gate - گیت)


(06-07-2014، 09:32 AM)MRN نوشته است: یه عکس ازش میزارین؟
ممنونThanks
تصویراش تو اپ حذف شدن داش و گرنه تصویراشم میزاشتم Bunnyearsmiley
اگه دنبال کسی هستی که زندگیتو تغییر بده برو جلو آیینه...
 سپاس شده توسط 1mosafer
پاسخ با نقل قول
 ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:Top
موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi