خوش آمدید، میهمان گرامی!

زمان کنونی: 27-04-2017، 01:59 AM

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارسال: #1
31-03-2014، 08:28 PM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238
سپاس شده 114 بار در 56 ارسال

شناسایی ساز آهنگ؟

دوستان من میخاستم ببینم چه جوری میشه که بتونیم ساز به کار رفته در یک آهنگ رو شناسایی کنیم و با همون ساز ملودی خودمون رو بزنیم؟
 سپاس شده توسط 1mosafer ، totiya206 ، ALI.M.R

ارسال: #2
01-04-2014، 12:58 AM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238

RE: شناسایی ساز آهنگ؟

کسی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟Laie_54Shadab
 سپاس شده توسط 1mosafer ، totiya206 ، ALI.M.R

ارسال: #3
06-04-2014، 08:50 PM -
1mosafer آفلاین
مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره
مدیر ارشد
اعتبار: 58
سپاس ها 5899
سپاس شده 3211 بار در 685 ارسال

سلام به همگی
این اولین ارسال من در سال 93 هستش به همین خاطر مجدداً سال نو را به همه عزیزان تبریک و شادباش میگم و آرزو میکنم که در این سال جدید همگی شاد و سلامت در کنار خانواده هاتون همه ایام را با سرافرازی سپری کنید.

و اما در جواب دوستمون که سوال کرده بودند چند نکته به نظرم میرسه که عرض میکنم
شناخت نوع ساز در یک آهنگ هم کار راحتیه و هم کاریست دشوار !
راحته از این لحاظ که افرادی که سوابق شنیداری خوبی داشته باشند به راحتی میتونن توی ذهنشون با محفوظاتی که دارند صدا ها رو قیاس کنند و به جواب برسند و نوع ساز رو تشخیص بدهند ولی برای افرادی که آشنایی زیادی با انواع سازها ندارند و یا ممکنه اگر شکل یک ساز رو ببینند نتونند اسمش رو بگن کار سختیه
یکسری برنامه و آموزش برای سال جدید در نظر دارم که یکیشون مقوله ساز شناسیه و فایل هایی رو در اختیارتون میگذارم که با اغلب ساز ها و اسمشون و همچنین کاربرد و نوع صداشون آشنایی پیدا کنید
البته از این نکته هم نباید غافل بود که در اغلب آهنگها از ترکیب صداهای سازهای مختلف نیز استفاده میکنند و با ادغام صدای دو یا چند ساز صدای جدیدی خلق میکنند یا به اصطلاح صدا سازی میکنند که البته بسته به ذوق و سلیقه افراد عملکردهای متفاوتی وجود دارد

برای شناخت نوع ساز در کار هایی که صداهای ترکیبی دارند حتماً باید گوش موسیقایی قوی داشت تا بتوان به صورت تفکیک شده صدا ها شنید و از هم تمیز داد.
گاهی اوقات به قدری این صداسازی ها قوی و ماهرانه انجام میشود که فقط اساتید اهل فن قادر به شناخت سازبندی و یا ارکستراسیون آن میشوند
بنده این حالت را بیشتر در موسیقی های سنتی دیده ام که شنونده صدایی واحد از ارکستر به سمعش میرسد و میتوان به آثار تنظیم شده برای ارکستر و گروه نوازی های ارزشمند استاد زنده یاد پرویز مشکاتیان اشاره نمود که البته با شناخت اعضای گروه و یا مطالعه کاور آلبوم این موضوع کمی راحت تر میشود
به یاری حق آموزشهایی که عرض کردم را در اولین فرصت برای دوستان خوبی مثل شما که علاقمند هستند قرار میدهم تا با شناخت انواع سازها و نمونه صدای آنها ، از شنیدن آگاهانه موسیقی لذت بیشتری نصیب گردد.
بعنوان نکته پایانی هم عرض کنم که شما میتوانید نمونه موسیقی ها و صداهایی را که خودتان سراغ دارید و برایتان ایجاد سوال نموده است را در همین تایپیک قرار دهید تا به کمک دوستان صاحب نظر برایتان در حد امکان و به اندازه علم و تجربه مان شفاف سازی کنیم.
Bunnyearsmiley
موفق باشید
ارادتمند همه دوستان
فرزام چهره گشا
عشق به مادر و وجود گرانبهایش ، نعمتی غیر قابل قیاس و فقدانش خللی جانسوز بر اعماق روح و احساس انسان می فشاند.
عروج عارفانه مادر گرامیمان را به امید وصول به عرش معلای فردوس برین به سوگ نشسته ایم.
 سپاس شده توسط صالح غلامیان ، sajjad-welder ، Koresh ، totiya206 ، ALI.M.R

ارسال: #4
08-04-2014، 04:43 PM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238

(06-04-2014، 08:50 PM)1mosafer نوشته است: سلام به همگی
این اولین ارسال من در سال 93 هستش به همین خاطر مجدداً سال نو را به همه عزیزان تبریک و شادباش میگم و آرزو میکنم که در این سال جدید همگی شاد و سلامت در کنار خانواده هاتون همه ایام را با سرافرازی سپری کنید.

و اما در جواب دوستمون که سوال کرده بودند چند نکته به نظرم میرسه که عرض میکنم
شناخت نوع ساز در یک آهنگ هم کار راحتیه و هم کاریست دشوار !
راحته از این لحاظ که افرادی که سوابق شنیداری خوبی داشته باشند به راحتی میتونن توی ذهنشون با محفوظاتی که دارند صدا ها رو قیاس کنند و به جواب برسند و نوع ساز رو تشخیص بدهند ولی برای افرادی که آشنایی زیادی با انواع سازها ندارند و یا ممکنه اگر شکل یک ساز رو ببینند نتونند اسمش رو بگن کار سختیه
یکسری برنامه و آموزش برای سال جدید در نظر دارم که یکیشون مقوله ساز شناسیه و فایل هایی رو در اختیارتون میگذارم که با اغلب ساز ها و اسمشون و همچنین کاربرد و نوع صداشون آشنایی پیدا کنید
البته از این نکته هم نباید غافل بود که در اغلب آهنگها از ترکیب صداهای سازهای مختلف نیز استفاده میکنند و با ادغام صدای دو یا چند ساز صدای جدیدی خلق میکنند یا به اصطلاح صدا سازی میکنند که البته بسته به ذوق و سلیقه افراد عملکردهای متفاوتی وجود دارد

برای شناخت نوع ساز در کار هایی که صداهای ترکیبی دارند حتماً باید گوش موسیقایی قوی داشت تا بتوان به صورت تفکیک شده صدا ها شنید و از هم تمیز داد.
گاهی اوقات به قدری این صداسازی ها قوی و ماهرانه انجام میشود که فقط اساتید اهل فن قادر به شناخت سازبندی و یا ارکستراسیون آن میشوند
بنده این حالت را بیشتر در موسیقی های سنتی دیده ام که شنونده صدایی واحد از ارکستر به سمعش میرسد و میتوان به آثار تنظیم شده برای ارکستر و گروه نوازی های ارزشمند استاد زنده یاد پرویز مشکاتیان اشاره نمود که البته با شناخت اعضای گروه و یا مطالعه کاور آلبوم این موضوع کمی راحت تر میشود
به یاری حق آموزشهایی که عرض کردم را در اولین فرصت برای دوستان خوبی مثل شما که علاقمند هستند قرار میدهم تا با شناخت انواع سازها و نمونه صدای آنها ، از شنیدن آگاهانه موسیقی لذت بیشتری نصیب گردد.
بعنوان نکته پایانی هم عرض کنم که شما میتوانید نمونه موسیقی ها و صداهایی را که خودتان سراغ دارید و برایتان ایجاد سوال نموده است را در همین تایپیک قرار دهید تا به کمک دوستان صاحب نظر برایتان در حد امکان و به اندازه علم و تجربه مان شفاف سازی کنیم.
Bunnyearsmiley
موفق باشید
ارادتمند همه دوستان
فرزام چهره گشا
آقا ممنون که این همه توضیح دادین ولی من منظورم با نرم افزار بود!:)
 سپاس شده توسط Koresh ، totiya206 ، 1mosafer ، ALI.M.R

ارسال: #5
08-04-2014، 04:57 PM -
Koresh آفلاین
عضو هیئت مدیره / متخصص کیوبیس
مدیر ارشد
اعتبار: 41
سپاس ها 1587
سپاس شده 2198 بار در 679 ارسال

درود
دوست عزیز نرم افزار هم سازبندیش همینجور هستش،با این تفاوت که مصنوعی هستش یا الکترونیک که با نام سینت سایزر شناخته شده هستش.
فکر کنم شما اول باید تک به تک صدای سازها رو بشنوید و بشناسید صداها رو که بعد بتونید تشخیص بدین که اون چه سازی هستش.
اگر هم منظورتون اینه که آهنگ رو که گوش میدین متوجه بشین که اون جنس صداها تو چه وی اس تی هستش که اون بحثه دیگه هستش.
با اینکه کم شدی از روزگارم هنوز حس میکنم عطر تنت رو
 سپاس شده توسط totiya206 ، 1mosafer ، ALI.M.R

ارسال: #6
08-04-2014، 06:52 PM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238

(08-04-2014، 04:57 PM)Koresh نوشته است: درود
دوست عزیز نرم افزار هم سازبندیش همینجور هستش،با این تفاوت که مصنوعی هستش یا الکترونیک که با نام سینت سایزر شناخته شده هستش.
فکر کنم شما اول باید تک به تک صدای سازها رو بشنوید و بشناسید صداها رو که بعد بتونید تشخیص بدین که اون چه سازی هستش.
اگر هم منظورتون اینه که آهنگ رو که گوش میدین متوجه بشین که اون جنس صداها تو چه وی اس تی هستش که اون بحثه دیگه هستش.
آره منظورم اینه که جنس صداها تو کدوم وی اس تیه بعد این صداها رو چه جوری میسازند؟صدای سااز های واقعی رو ترکیب می کنند؟

ارسال: #7
09-04-2014، 02:54 PM -
1mosafer آفلاین
مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره
مدیر ارشد
اعتبار: 58
سپاس ها 5899
سپاس شده 3211 بار در 685 ارسال

سلام به همگی
سینا جان شما که خودت میدونی دنبال چی هستی خب قربون شکلت از اول کامل و واضح سوال کن تا بهتر بشه جواب داد.Thanks

البته در کل ماجرا تفاوتی پیدا نشد به نظرم شما باید ابتدا روی شناخت صداهای اصلی تمرکز کنید و به مرور روی صداهای فرعی و ساخته شده تمرکز پیدا کنید تا بتونید به تشخیص نوع و جنس صدا برسید و به مرور مهارت خودتون رو افزایش بدید

وقتی که تونستید تشخیص بدید که نوع صداها چیه و مال کدوم گروه از صداهاست اون موقع پیدا کردن وی اس تی مربوطه کار سختی نیست و تغییرات و صداسازی هم که دیگه علم مخصوص به خودش رو میخواد که بتونید با نرم افزار ها کار کنید و از ذوق و سلیقه خودتون بهره ببرید H

این نکته رو هم اضافه کنم که وقتی کلی سوال بپرسین همیشه کلی جواب میگیرینRolley
پیشنهاد میدم یک نمونه کار که براتون بیشتر جای سوال داره برامون بگذارید تا بچه ها نظراتشون رو براتون بازگو کنند
موفق باشید
Bunnyearsmiley
عشق به مادر و وجود گرانبهایش ، نعمتی غیر قابل قیاس و فقدانش خللی جانسوز بر اعماق روح و احساس انسان می فشاند.
عروج عارفانه مادر گرامیمان را به امید وصول به عرش معلای فردوس برین به سوگ نشسته ایم.
 سپاس شده توسط totiya206 ، Koresh ، ALI.M.R

ارسال: #8
09-04-2014، 07:54 PM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238

نرم افزاری نیست که صدای به کار رفته تو آهنگ رو تشخیص بده؟

ارسال: #9
09-04-2014، 08:12 PM -
Milad آفلاین
مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره ی سایت
همکار افتخاری
اعتبار: 46
سپاس ها 741
سپاس شده 2275 بار در 491 ارسال

همچین نرم افزاری وجود نداره
باید همه صداهارو بشنوید و دیگه گوشتون عادت کنه تا تشخیص بدید
صدا سازی هم باز سواد عملی میخواد که بتونید با هر وی اس تی صدای مورد نظرتونو بسازید
تمرین کنید
DWL
 سپاس شده توسط ATMX ، 1mosafer ، Koresh ، صالح غلامیان ، ALI.M.R

ارسال: #10
11-04-2014، 08:17 PM -
sina7535 آفلاین
کاربر محروم
کاربر اخراجی
سپاس ها 238

مثلا آهنگ تو مهربونی از عماد ملودی هاش تو کدوم وی اس تی هست و کجاشه؟
 سپاس شده توسط صالح غلامیان ، 1mosafer ، ALI.M.R

ابزار موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
تنظیمات موضوع
پرش به انجمن:

موزیکسازان از بهار سال 1392 در جهت پیشرفت موسیقی کشور فعالیت خود را آغاز کرده است. این سایت در ساماندهی وزارت ارشاد ثبت گردیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. کلیه ی حقوق برای موزیکسازان مرجع تخصصی موسیقی ایران محفوظ میباشد.
logo-samandehi